Miłośnicy sportów zimowych posiadający psa zastanawiali się z pewnością nie raz, co zrobić z pupilem podczas wyjazdu na narty. Wbrew powszechnej opinii narty z psem czy inne sporty zimowe na świeżym powietrzu są możliwe! Należy pamiętać jednak o odpowiednim przygotowaniu oraz zgłębieniu najważniejszych informacji o danej aktywności. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć i rozpocznij niezapomnianą przygodę razem ze swoim pupilem.
Skijoring, czyli niezwykłe wyjście na narty z psem
Zima nieodłącznie kojarzy Ci się z jazdą na nartach? Może to już czas, by włączyć pupila do realizowania swoich pasji. Wyjazd na narty z psem to idealny sposób na zacieśnienie więzi i wspólną zabawę, która da radość obu stronom. Wystarczy odpowiednia uprząż oraz kilka treningów, aby wybrać się z psem na narty.
Skijoring, bo właśnie tak nazywa się sport polegający na jeździe na nartach biegowych razem z psem, powstał wiele lat temu w Skandynawii i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na możliwość uprawiania sportu bez długiego, profesjonalnego przygotowania. Już podstawowe umiejętności wystarczą, aby rozpocząć niezapomnianą przygodę. Wypad na narty z psem nie wymaga także dużych nakładów finansowych. Natomiast zasady są podobne jak w przypadku biegania razem z pupilem.
Dla jakich ras skijoring będzie bezpieczny?
Nie każdy pies pokocha Skijoring. Psy należące do ras małych, ozdobnych lub o niewielkim zapotrzebowaniu na ruch nie będą czuły się dobrze podczas aktywności tego typu. W takim przypadku skijoring może okazać się niebezpieczny zarówno dla czworonoga, jak i właściciela. Ta dyscyplina sportu opiera się niemal na takich samych zasadach co psie zaprzęgi, dlatego pies musi mieć dużo siły, aby był w stanie ciągnąć dorosłego człowieka po śniegu.
Można więc śmiało powiedzieć, że na narty z psem najlepiej wybrać się z przedstawicielami ras zaprzęgowych o silnej, atletycznej budowie i bardzo dobrej kondycji fizycznej, którym ciągnięcie i bieganie sprawia prawdziwą przyjemność.
Większe psy rodzinne takie jak labradory, owczarki niemieckie czy wyżły również mogą odczuwać satysfakcję ze wspólnej jazdy na nartach. Najważniejszym wyznacznikiem powinno być zachowanie psa podczas ciągnięcia. Jeśli wyraźnie się męczy i odczuwa dyskomfort, lepiej zdecydować się na inny rodzaj aktywności.
Sprawdź również inne artykuły, które pomogą Ci znaleźć pomysł na aktywne spędzanie czasu:
- 3 pomysły na ferie zimowe z psem
- Gdzie na weekend z psem?
- Polskie góry z psem: gdzie można pojechać?
Co przygotować, zanim wyruszymy z psem na narty?
Wyjazd z psem na narty wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby zakończył się sukcesem, należy przygotować linkę z amortyzatorem, która chroni psa przed szarpnięciem w przypadku upadku właściciela. Będzie pomocna również dla samego maszera podczas startu i zatrzymywania. Linkę przypina się zawsze do pasa biodrowego, którego szerokość powinna wynosić minimum 8 centymetrów, aby zapobiec uszkodzeniom kręgosłupa.
Ważnym elementem, który zadba natomiast o komfort pupila, są specjalne szelki podszyte miękką wyściółką. Należy zwrócić szczególną uwagę na narty, które nie mogą mieć ostrych końców z metalu, ponieważ zwiększa to ryzyko kontuzji psiego towarzysza podczas jazdy.
Po wysiłku niezwykle ważny jest także odpowiedni posiłek. Tak duża utrata energii wymaga uzupełnienie poprzez podanie wysokogatunkowej karmy, która uzupełnia wszelkie niedobory składników odżywczych. Warto w tym przypadku postawić na specjalistyczne pożywienie przeznaczone dla psów bardzo aktywnych.
Zanim wyjdziesz z psem na narty, zaplanuj treningi
Skijoring bez odpowiedniego przygotowania jest skazany na niepowodzenie. Dlatego przed wybraniem się na narty z psem zaplanuj ćwiczenia, które pozwolą na rozgrzanie oraz wzmocnienie kondycji psa. Dzięki temu będzie on czerpał prawdziwą radość z tego niezwykłego sportu.
Dobra kondycja jest niezbędna, jeśli chcecie wybrać się na narty z psem. Jej poziom jest efektem długotrwałej pracy, dlatego przygotowania można rozpocząć na przykład od Canicrossu. Bieganie z psem, oprócz zwiększenia wytrzymałości fizycznej, umożliwia także przećwiczenie komend niezbędnych podczas jazdy na nartach.
Pies powinien reagować na komendy: w prawo, w lewo, stój czy ruszaj, aby Skijoring był bezpieczny. Ogromne znaczenie ma również porozumienie psa z właścicielem oraz obopólne zaufanie. Pierwszy wypad z psem na narty powinien trwać nie dłużej niż 15 minut, aby stopniowo przyzwyczajać się do innego wysiłku niż na co dzień.
Psie zaprzęgi w tradycyjnym wydaniu
Wyjazdy na narty z psem cieszą się coraz większą popularnością ze względu na dostępność niezbędnych akcesoriów i możliwość uprawiania tego sportu z jednym czworonogiem. Psom zakochanym w Skijoringu przypadnie do gustu także inny sport zimowy - tradycyjne psie zaprzęgi. Ta dyscyplina sprawdzi się jednak w przypadku właścicieli kilku czworonogów o odpowiedniej wielkości i sile.
Psie zaprzęgi może stać się pasją na całe życie, która wymaga wiele wysiłku zarówno ze strony psów, jak i właściciela. Sport ten to także konieczność długich przygotowań i nieustannych treningów, by utrzymać zaprzęg w ryzach. Gdy na dworze nie ma śniegu, psie zaprzęgi mogą funkcjonować z wykorzystaniem wózków trójkołowych czy rowerów zamiast sań, aby ćwiczenia były równie intensywne przez cały rok.
Jak dostosować dietę czworonoga uprawiającego sporty zimowe?
Kluczowym elementem wpływającym na radość ze wspólnej aktywności jest odpowiednie żywienie. Bez względu na to, czy Twój pupil woli skijoring czy psie zaprzęgi. Psy ras pociągowych potrzebują dużej ilości kalorii, aby ich organizm mógł funkcjonować prawidłowo.
Karma dla psów aktywnych od Moorland zawiera aż 32% białka surowego oraz 17% olejów i tłuszczy surowych, które dodadzą energii niezbędnej do fizycznych zmagań. Wysoka zawartość mięsa z dzika oraz wołowiny sprawia, że karma doskonale sprawdza się w przypadku psów uwielbiających ruch. Jest też niezwykle smaczna, więc przypadnie do gustu nawet psim niejadkom. Brak sztucznych wypełniaczy i zbóż to gwarancja spożywania jedynie tego, co jest naprawdę potrzebne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej.
Dowiedz się więcej na temat składu karmy dla psów aktywnych od Moorland i podaruj swojemu psu, to co najlepsze z natury: https://moorland.pl/produkt/karma-dla-aktywnego-psa-beefgame-12kg
Należy pamiętać, że nie tylko jakość karmy okazuje się ważna, równie istotne jest odpowiednie dawkowanie. W okresach wzmożonej aktywności fizycznej należy podawać więcej karmy dla utrzymania właściwego bilansu energetycznego.
Sprawdź również inne karmy super premium z dużą zawartością mięsa