
Wycieczka w góry z psem to niezapomniana przygoda zarówno dla właściciela, jak i pupila. Jednak warto pamiętać, że taka wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Zastanawiasz się, gdzie wyjechać w góry z psem, by wędrówka była przyjemnością? Chcesz wiedzieć, jak zaplanować wyprawę, aby okazała się udana? Sprawdź, jak przygotować się do tego zadania, by polskie góry z psem okazały się trafnym wyborem.
Największa wątpliwość: czy można jechać w góry z psem?
Gdzie w góry z psem? Przede wszystkim tam, gdzie nie jest to prawnie zabronione. Jeżeli nie sprawdzisz tej istotnej informacji, obowiązujący regulamin może szybko zakończyć dobrze zapowiadającą się wycieczkę. Większość parków narodowych czy rezerwatów niestety nie umożliwia wstępu razem z psem w góry. Pomimo tego, że wiele pięknych tras trekkingowych jest położonych na ich terenie.
Dodatkowo przed podjęciem decyzji o wycieczce warto przyjrzeć się zachowaniom swojego pupila. Tłoczne, często uczęszczane trasy z pewnością nie przypadną do gustu nieśmiałym psom, które nie potrafią odnaleźć się w tłumie. Kiepskim wyborem będą również niezwykle trudne czy kamieniste trasy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie wybrać się w góry z psem, pamiętaj o tych kwestiach oraz o odpowiednim przygotowaniu psa na dłuższą wyprawę. Warto sprawdzić najpierw możliwości kondycyjne pupila na bardzo długim spacerze nieopodal domu.
Wyprawa w góry z psem – o czym należy pamiętać?
Góry z psem to nie tylko dobra zabawa na miejscu. Przed rozpoczęciem wyprawy należy odpowiednio przygotować psa na trudy wędrówki. Bez względu na to, czy planujesz całodzienny trekking w szybkim tempie czy dwugodzinny spokojny spacer po niskich masywach górskich. Koniecznością są wygodne szelki, które nie będą powodowały dyskomfortu podczas wysiłku. Obroża nie jest najlepszym wyborem w góry z psem. Jeśli wybierasz się z psem w góry, warto zaopatrzyć się również w dłuższą, bezpieczną smycz, z uwagi na przepisy obowiązujące na szlakach turystycznych. Z tego samego powodu może przydać się kaganiec, w szczególności wtedy, gdy planujesz pobyt na terenie jednego z rezerwatów.
Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wędrowania z psem:
- Nie można zbaczać z psem poza wyznaczone szlaki.
- Pies musi być prowadzony na smyczy o długości do 1,5 m. Nie możesz puszczać go wolno.
- Psy muszą być wyposażone również w kaganiec - zwłaszcza ras uznawanych za agresywne .
- Każdy właściciel ma obowiązek sprzątać po swoim pupilu, dlatego należy wyposażyć się w odpowiednie woreczki.
Wypad w góry z psem wymaga również zabrania zapasu wody, gdyż nie w każdym miejscu można znaleźć potoki czy strumienie. Aby nie nosić nieporęcznej miski w plecaku, warto zaopatrzyć się w składaną miskę turystyczną lub bidon z poidłem. Czasami, gdy trasa wybrana na wycieczkę z psem w góry jest wyjątkowo kamienista, przydadzą się ochraniacze na łapy, które zapobiegają powstawaniu ran na delikatnych poduszkach.
Polskie góry z psem – ale nie każdym
Dobre przygotowanie to podstawa udanego wyjazdu z psem w góry, jednak nie tylko to ma znaczenie. Przed podjęciem decyzji o wyprawie, należy zastanowić się, czy nasz pupil będzie zadowolony z wybranego miejsca. Polskie góry z psem mogą oznaczać zarówno wymagające tatry, jak i spacerowe tereny Beskidu Niskiego. To od cech czworonoga zależy, w którym miejscu będzie czuł się lepiej.
Aktywne psy o niespożytej energii doskonale odnajdą się podczas wymagających wędrówek. Jednak, jeśli wylegiwanie się na kanapie to coś, co kocha najbardziej, to wysokie góry z psem o takim charakterze nie będą najlepszym pomysłem.
Gdzie z psem w góry? Zasady wyboru szlaku
Tylko odpowiedni wybór trasy sprawi, że polskie góry z psem, okażą się prawdziwą przyjemnością. Poniżej znajdziesz listę parków narodowych, które możesz odwiedzić z pupilem:
- Białowieski Park Narodowy
- Biebrzański Park Narodowy
- Karkonoski Park Narodowy
- Narwiański Park Narodowy
- Ojcowski Park Narodowy
- Park Narodowy Gór Stołowych
- Park Narodowy Ujścia Warty
- Roztoczański Park Narodowy - tylko dla psów asystujących
- Słowiński Park Narodowy
- Wielkopolski Park Narodowy
- Wigierski Park Narodowy
Najczęściej pojawiającym się miejscem na mapie idealnych tras na wypad z psem w góry są Beskidy. Nie bez przyczyny. Łagodne podejścia i krótkie trasy to idealny sposób na wypoczynek bez zbytniego przemęczania psiego organizmu. Zaletą Beskidów jest również przychylna polityka względem osób, które chciałyby się wybrać w góry z psem. Większość tras jest dostępna dla tych zwierząt.
Gdzie z psem w góry? Wiele osób wybiera Góry Izerskie. To w większości niewymagające trasy bez ostrych kamieni, które mogłyby utrudniać psu dotarcie na szczyt. Położone na granicy polsko-czeskiej kuszą pięknymi widokami oraz możliwością odkrycia innych miejsc niż polskie góry z psem.
Góry z psem, które są równie często polecane, to miejsce położone jedynie około 60 km od Wrocławia. Góry Sowie Cieszą się popularnością wśród posiadaczy psów głównie ze względu na małą liczbę turystów, która przypadnie do gustu nieśmiałym psiakom. Warto wspomnieć również o Górach Stołowych leżących w łańcuchu Sudetów Środkowych. Dzięki płaskim szczytom doskonale nadają się na wypad w góry z psem.
Góry stołowe z psem
Góry Stołowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz wiedzieć, gdzie wybrać się w góry z psem, by przeżyć niezapomnianą przygodę. Pomimo tego, że większa część terenu należy do parku narodowego, czworonogi są mile widziane na tamtejszych szlakach. Sprawdź najlepsze trasy na wyjazd w góry z psem.
Radkowskie Skały
Wędrówkę można rozpocząć od strony Szosy Stu Zakrętów i dalej udać się czerwonym szlakiem. Płaska trasa i malownicze skały o wymyślnych kształtach sprawiają, że jest to niezwykle przyjemne miejsce na dłuższy spacer. Na wysokości Rozdroża Pod Basztami, warto wejść na szlak niebieski, który prowadzi do punktu widokowego.
Szczeliniec Wielki
Gdzie z psem w góry? Jeśli zależy Ci na zdobyciu Korony Gór Polski, z pewnością spodoba Ci się to miejsce. Szczeliniec Wielki należy do 28 najwyższych szczytów w naszym kraju. Dlatego jest to trasa dla psów, które swoje pierwsze przygodny z górami mają już za sobą. Pomimo że przebycie trasy od parkingu w Karłowie zajmuje około 1h, niektóre podejścia są dosyć wymagające.
Góry Izerskie z psem
Jeśli chcesz pojechać z psem w góry o łatwych szlakach, warto zastanowić się nad wyborem Gór Izerskich na miejsce wędrówki. Krótkie, widokowe szlaki bez znaczących przewyższeń i kamienistego podłoża to idealne środowisko na spokojne spacery.
Stóg Izerski
Polskie góry z psem to nie tylko piesze wędrówki. Na Stóg Izerski można wjechać razem z pupilem kolejką, ze stacji mieszczącej się w Świeradowie-Zdroju. Szczyt jest warty polecenia głównie ze względu na dość przyjazne dla psich łap podłoże oraz schronisko, w którym można posilić się po wędrówce. Psy bez problemu są wpuszczane do środka.
Zajęcznik
Niski (595 m n.p.m.) szczyt doskonały na krótki spacer z psem w góry. Na trasie znajduje się ścieżka edukacyjna, która zawiera 9 tablic opisujących okoliczną naturę. Jednak nie tylko z tego powodu warto odwiedzić Zajęcznik. Czas przejścia w obie strony to jedynie 1,5 godziny, a leśne podłoże bez nierówności nie powoduje dyskomfortu nawet u psiaków o niezwykle delikatnych łapach.
Sprawdź również inne pomysły na aktywne spędzanie czasu z pupilem:
- Gdzie na weekend z psem? 3 najlepsze pomysły
- 5 pomysłów na wyjazd z psem nad jezioro
- Majówka z psem – polecane kierunki wyjazdów w Polsce
- Planujesz wyprawy kamperem z psem? To musisz wiedzieć!
Beskidy z psem
Jakie polskie góry z psem cieszą się dużym uznaniem wśród miłośników czworonożnych przyjaciół? Beskidy! Ten masyw górski ceniony jest za liberalne podejście do obecności psów w górach i duży wybór szlaków o różnych poziomach trudności. Poznaj polecane miejsca na owocne wędrówki z pupilem.
Kozia Góra
Wyprawę można rozpocząć z Bystrej, leżącej nieopodal Bielska-Białej. Stamtąd długość trasy z wejściem i zejściem ze szczytu wynosi ok. 8,5 km. Po drodze warto zatrzymać się w kilku miejscach, z których rozpościerają się piękne widoki na okoliczne miasteczka i pasma górskie. Na szczycie można również odpocząć w schronisku razem z psim towarzyszem wędrówki.
Góra Żar
Kolejny szczyt w zestawieniu, na który można dostać się kolejką linową z psem. Z uwagi na często uczęszczane szlaki turystyczne nie będzie to odpowiednie miejsce dla pupili, które źle czują się w tłumie. Jednak duże połacie łąk na szczycie będą idealnym miejscem do zabawy dla aktywnych, kontaktowych psiaków. Z Góry Żar można rozpocząć wędrówkę na pobliską Wielką Cisową, aby wydłużyć wycieczkę w spokojniejszych warunkach.
Podsumowanie: Czy warto wybrać się z psem w góry?
Góry z psem mogą być prawdziwą przygodą, która przyniesie wiele radości zarówno zwierzęciu, jak i opiekunowi. Jednak, aby było to możliwe, należy pamiętać o kilku zasadach przed wyruszeniem na szlak. Polskie góry z psem bez względu na wybraną trasę wymagają przygotowania akcesoriów, które są niezbędne podczas wędrówki.
Dodatkowo nie wolno zapominać o dopasowaniu poziomu trudności szlaku do cech charakteru i codziennego poziomu aktywności czworonoga. Stosując się do tych zasad, z pewnością uda Ci się zaplanować wymarzoną wycieczkę, która wzmocni relację i przysporzy wiele radości. Szybko sprawiając, że polskie góry z psem szybko staną się Twoją ulubioną aktywnością. Nie czekaj, zaplanuj wymarzoną wycieczkę i ruszaj na szlak razem z pupilem!
Sprawdź również inne pomysły na wspólne spędzanie czasu z pupilem: