
Nadchodzące letnie dni to świetna okazja do dłuższych spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Często jednak wysoka temperatura uniemożliwia korzystanie z wakacyjnego odpoczynku. Zastanawiasz się, jak pomóc psu w upalne dni, aby mógł cieszyć się latem? Przedstawiamy 5 wskazówek, jak pomóc psu w upały.
Pies w upały - co robić, kiedy żar leje się z nieba?
Wysoka temperatura jest uciążliwa zarówno dla ludzi, jak i psów. Właściciele czworonogów mają jednak tę przewagę, że mogą w łatwiejszy sposób regulować temperaturę swojego ciała. Odbywa się to głównie poprzez pocenie się. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na opuszkach łap, co utrudnia skuteczne obniżanie temperatury ciała. Pies w upalne dni jest więc bardziej narażony na przegrzanie.
Złe samopoczucie, zmęczenie czy brak apetytu to nie wszystkie negatywne konsekwencje wysokich temperatur. W niektórych przypadkach pies w upały może wymiotować, obficie się ślinić czy mdleć, co może być oznaką poważnego przegrzania lub udaru słonecznego. Niezwykle ważne jest, więc podjęcie odpowiednich kroków, aby nie doprowadzać do sytuacji, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu zwierzaka. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by letnie dni kojarzyły się psu jedynie ze wspólnymi aktywnościami.
Szukasz pomysłów na wakacyjny wyjazd z psem? Sprawdź nasze propozycje:
- 5 pomysłów na wyjazd z psem nad jezioro
- Gdzie na weekend z psem? 3 najlepsze pomysły
- Polskie góry z psem: gdzie można pojechać, jaki szlak wybrać i jak zaplanować podróż?
1. Zapewnij świeżą wodę i cień
Zastanawiasz się, jak pomóc psu w upały? Najważniejszą zasadą jest zapewnienie stałego dostępu do czystej wody. To oczywista kwestia, jednak warto pamiętać, by pozostawić w zasięgu psa więcej wody niż zazwyczaj. W bardzo ciepłe dni pies może wypić w ciągu dnia nawet dwukrotnie więcej. Woda powinna być także częściej wymieniana. Jeżeli będzie stała zbyt długo w misce, nagrzeje się i nie schłodzi psa skutecznie.
Niektórzy opiekunowie próbują obniżyć temperaturę wody kostkami lodu, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Psy o delikatniejszych organizmach mogą się przeziębić przez zbyt dużą różnice temperatur pomiędzy napojem a powietrzem. Wystarczy przygotować zimną, lecz nie lodowatą wodę i wymienić ją kilkakrotnie w ciągu dnia.
Pies w upalne dni powinien mieć możliwość schronienia się przed słońcem. Jeśli przebywa na zewnątrz konieczne jest, aby mógł odpocząć w zacienionym miejscu. Psy przebywające w domu powinny mieć legowisko umieszczone w miejscu niedostępnym dla promieni słonecznych. Jeśli to możliwe, zapewnij dostęp do wykafelkowanej podłogi, która może przynieść ulgę i trochę ochłodzić organizm.
2. Unikaj spacerów w najgorętszych godzinach
Perspektywa długich wycieczek z czworonogiem w wolne, letnie dni to kusząca propozycja. Jednak podczas bardzo wysokich temperatur nie jest to wskazane. Pies w upały podczas wysiłku będzie się męczył. Jest też bardziej narażony na przegrzanie organizmu. Ze spacerem warto poczekać do godzin wieczornych lub postawić na największą aktywność rano.
Szczególnie unikaj spacerów w godzinach od 11:00 do 15:00, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze. Podziękują za to także łapy pupila. Rozgrzany od słońca kamień czy asfalt może osiągać bardzo wysokie temperatury, które mogą doprowadzić do poparzeń delikatnych opuszków łap.
Aby mieć pewność, czy dana nawierzchnia nadaje się dla pupila, warto położyć na niej dłoń na kilkanaście sekund. Jeśli odczuwalne jest wyraźne pieczenie, lepiej wybrać inną trasę spacerową. Najlepiej pokrytą trawą, która pozostaje chłodna pomimo upału.
3. Jak karmić psa w upały?
Zastanawiasz się, jak karmić psa w upały? Psy, tak jak i ludzie w upalne dni mogą odczuwać mniejszy apetyt. Chcesz zachęcić psa do jedzenia? Warto podawać małe posiłki, ale częściej. Dobrym pomysłem jest użycie maty węchowej i ukrycie w niej karmy w ciągu dnia, gdy pies nie może spożytkować energii na spacerze. Nie tylko będzie chętniej jadł, ale i nie będzie się nudził w oczekiwaniu na wieczorną aktywność. Warto podawać psu taką karmę, jaką otrzymuje przez pozostałe pory roku. Pamiętaj, by nie zmuszać go do jedzenia, gdy zje w ciągu upalnego dnia mniej karmy niż zazwyczaj.
Jak karmić psa w upały? Przede wszystkim zbilansowaną karmą dostosowaną do wieku i indywidualnych potrzeb czworonoga.
Karma dla szczeniaka Fish&Lamb od Moorland sprawdzi się idealnie w przypadku psów, które intensywnie się rozwijają i rosną. Natomiast, jeśli Twój dorosły pies, na co dzień należy do psów o wzmożonej aktywności postaw na karmę dla dorosłego aktywnego psa Beef&Game.
4. Pomyśl o dodatkowym schładzaniu psa
Istnieje jeszcze kilka dodatkowych sposobów, jak pomóc psu w upalne dni. Rozwiązaniem mogą być akcesoria dla zwierząt, które wykazują działanie chłodzące. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są maty. Produkty wykonane z tworzywa i wypełnione specjalną substancją, pod wpływem nacisku dają uczucie przyjemnego chłodu. Pies w upały może korzystać z jej dobrodziejstw nawet do kilku godzin, następnie wymagana jest przerwa, aby środek znów zaczął działać.
Pies w upalne dni może korzystać także z chust lub kamizelek chłodzących, jednak nie jest wtedy w stanie sam decydować, czy w danym momencie potrzebuje obniżyć temperaturę swojego ciała. Mata wydaje się więc bardziej komfortowym rozwiązaniem. Może być wykorzystywana zarówno w domu, jak i w samochodzie czy podczas podróży.
5. Zachowaj zdrowy rozsądek, by nie narażać zdrowia psa w upały!
Wskazówki, jak karmić psa w upały oraz w jaki sposób dbać o jego nawodnienie czy samopoczucie są ważne. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i zasadach bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w samochodzie latem. Już po paru minutach temperatura wewnątrz staje się bardzo niebezpieczna dla pupila.
Nie wolno również zostawiać psa przywiązanego na dłuższy czas. Na przykład pod sklepem czy na ogrodzie. W czasie Twojej nieobecności nawet zacienione do tej pory miejsce może znaleźć się w zasięgu promieni słonecznych. Jeżeli to możliwe, nie wybieraj miast na cel wspólnego wypadu z pupilem. Temperatura w dużych aglomeracjach rośnie szybciej i dłużej się utrzymuje. Wybrukowane ścieżki, chodniki czy asfalt to katorga dla psich łap. Warto zdecydować się na wyjazd w otoczenie przyrody. Postaw raczej na jeziora, lasy czy parki.
Stoisz przed wyborem zbilansowanej karmy, która zapewni Twojemu psu wszystko, co niezbędne przez cały rok? Sprawdź wszystkie karmy super premium dla psów od Moorland: karmy dla psów prosto z natury.