
Czas ciąży jest niezwykły zarówno dla szczennej suczki, jak i jej opiekuna. To właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za zdrowie oraz samopoczucie przyszłej mamy. Żywienie suki w ciąży to jeden z kluczowych elementów, o który należy zadbać, by wszystko przebiegało prawidłowo. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, aby ułatwić opiekunom karmienie suki po porodzie oraz w trakcie tego okresu.
Jak przygotować się do opieki nad szczenną suczką?
Ciąża to ogromna zmiana w funkcjonowaniu organizmu. Ważne jest, aby w tym niezwykłym okresie zapewnić suczce najlepszą opiekę. Jeśli podejrzewasz ciążę, udaj się do lekarza weterynarii, aby potwierdzić tę radosną wiadomość. Weterynarz określi jej tydzień oraz ilość potomstwa. Zadba także o zdrowie przyszłej mamy. Powinien również doradzić, jak powinno wyglądać żywienie suki w ciąży, opieka i dodatkowa suplementacja.
Od tego momentu powinien zmienić się tryb życia psa. Stresujące elementy codzienności mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodów. Należy pamiętać o dostosowaniu ilości ruchu do możliwości suczki i zmniejszać jego intensywność wraz z kolejnymi tygodniami. Ważna jest również wiedza, na temat tego, jak powinno wyglądać karmienie suki po porodzie. Odpowiednie przygotowanie to klucz do zdrowia przyszłej mamy i jej szczeniąt.
Wskazówki dotyczące opieki nad szczeniętami znajdziesz w poniższych artykułach:
- Najlepsza karma dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę?
- Wyprawka dla szczeniaka – lista rzeczy, o których musisz pamiętać
- Karmienie szczeniaka – jak i czym karmić szczeniaka?
- Ranking karm dla szczeniąt ras dużych: Najlepsza karma
Żywienie suki w ciąży - zachowaj równowagę
Żywienie suki w ciąży jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Należy pamiętać, że od teraz wszelkie składniki odżywcze będą trafiały do rozwijających się organizmów w łonie matki. Ciąża trwa u psów średnio 63 dni, a zapotrzebowanie na energię będzie rosło stopniowo. Często jednak opiekunowie podają zbyt duże ilości pożywienia już od pierwszego dnia. Otyłość nie ułatwia utrzymania ciąży. Niebezpieczna jest także zbyt niska kaloryczność posiłków. Niedowaga może prowadzić nawet do zwiększonej śmiertelności szczeniąt. Jak więc w prawidłowy sposób karmić szczenną sukę?
Na początku można zachować dotychczasową ilość i częstotliwość posiłków. Dopiero od 6. tygodnia, gdy wzrost płodów jest najintensywniejszy konieczne jest zwiększenie ilości karmy o około 30 procent. Zmianę kaloryczności posiłków można rozpocząć już po 5. tygodniu, aby ułatwić suce zgromadzenie zapasów na ostatni tydzień ciąży, gdy apetyt ulega znacznemu obniżeniu. Zalecenia mówią o podawaniu od 4 do 6 posiłków dziennie.
Niektórzy hodowcy w tym okresie zapewniają psu nieograniczony dostęp do pokarmu. W takim przypadku konieczne jest regularne kontrolowanie ilości zjadanej karmy. Karmienie suki po porodzie, powinno być najintensywniejsze z uwagi na laktację. Mleko składa się w 78 procentach z wody, więc musi być ciągle uzupełniana.
Żywienie suki w ciąży i po porodzie a zapotrzebowanie na składniki odżywcze
Karmienie suki po porodzie oraz w okresie ciąży powinno opierać się przede wszystkim na dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych. Zapotrzebowanie na niektóre z nich zmienia się po zajściu w ciążę.
Bardzo ważne jest białko. Zapotrzebowanie na proteiny zwiększa się zauważalnie w drugiej połowie ciąży. Ma to związek z szybkim rozwojem płodów. Białko powinno być wysoko strawne (powyżej 80 procent) i zawierać aminokwasy: metioninę, argininę oraz tryptofan. Białko wysokiej jakości w diecie suki niesie wiele korzyści, zmniejsza śmiertelność szczeniąt i podnosi ich witalność. Niedobory białka mogą prowadzić do niskiej masy urodzeniowej oraz problemów podczas porodu.
Równie istotne w diecie ciężarnej suki są węglowodany. Ich zawartość powinna przekraczać 20 procent. Stanowią one główne źródło energii dla rozwijających się płodów.
Warto zwrócić uwagę, na składniki mineralne i witaminy, znajdujące się w psiej diecie. Witamina A wspiera funkcje jajników, a także niweluje wady rozwojowe. Natomiast witamina E zmniejsza ryzyko poronień. Wapń zapobiega wystąpieniu tężyczki poporodowej. Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta szczególnie w drugiej połowie ciąży. Jest magazynowane w wątrobach płodów i wzbogaca siarę, która odpowiada za ich odporność.
Sprawdź również artykuły:
- Najlepsza karma dla suki w ciąży – jak zmienić żywienie w tym okresie?
- Dieta suki karmiącej – jak pielęgnować psa w tym okresie?
Brak apetytu tuż przed porodem
Właściwe żywienie suki w ciąży to najważniejsze zadanie opiekuna, dlatego niedoświadczeni hodowcy martwią się, gdy pies nie ma apetytu. Nie ma jednak powodu do obaw, jeśli dzieje się tak na kilka dni przed porodem. Brak apetytu jest zupełnie normalnym zjawiskiem i zdarza się u wielu suk szczennych. Niedobory suki uzupełniają często tuż po urodzeniu poprzez zjedzenie łożyska. Warto pozwolić na spożycie tylko jednego łożyska. Większa ilość może doprowadzić do problemów z trawieniem oraz wymiotów. Karmienie suki po porodzie karmą wysokiej jakości to gwarancja, że te kilka dni nie wpłynie na zdrowie szczeniąt i ich mamy.
Czy karma dla suki po porodzie może być taka sama jak w trakcie ciąży?
Karma dla suki po porodzie może być taka sama jak w trakcie ciąży, ważne jest jedynie to, by była wysokiej jakości oraz bogata w składniki odżywcze.
Żywienie suki w ciąży jak i po porodzie może opierać się na karmie przeznaczonej dla suk karmiących czy szczeniąt. Odpowiednie ilości białek, węglowodanów i dodatków dietetycznych to podstawa. Porcje powinny być jednak większe niż dotychczas. Podczas trwania laktacji w ciągu jednego dnia psi organizm może wyprodukować mleko o objętości nawet 3,5 % masy ciała.
Zapotrzebowanie energetyczne może być nawet o 4-8 razy większe niż w przypadku aktywnego, dorosłego psa. Dlatego żywienie suki po porodzie musi być dostosowane do tak dużego wysiłku. Zaleca się, by kaloryczność posiłku przekraczała minimum 4 kcal/g suchej masy. Prawidłowa ilość podawanej karmy będzie zależna od liczebności miotu oraz wielkości suki.
Poznaj wszystkie karmy najwyższej jakości od Moorland: Karmy premium prosto z natury.
Karmienie suki po porodzie i w ciąży z Moorland
Chcąc zadbać o zdrowie szczeniąt i ich mam, należy zawsze wybierać karmę najlepszej jakości. Karma dla suki po porodzie, w ciąży oraz w okresie laktacji od Moorland to gwarancja, że znajdziesz w niej tylko to, co najlepsze z natury.
Karma premium Fish&Lamb to doskonały wybór dla zdrowia szczennej suki. Delikatna jagnięcina w połączeniu z rybą zapewnia dużą ilość łatwo przyswajalnego białka i zredukowaną ilość tłuszczu. Witaminy i minerały znajdujące w karmie wspierają prawidłowy rozwój płodów, przez cały okres prenatalny. Żywienie suki po porodzie karmą Fish&Lamb wspomaga także laktację dzięki zawartości żelaza, cynku i wapnia.
Szukasz karmy dla suk w ciąży oraz po porodzie dużych ras? Sprawdź dedykowane rozwiązanie od Moorland: Karma dla suk i szczeniąt dużych ras Beef&Game.