
Karmienie szczeniaka to jeden z głównych aspektów wpływających na przyszłe życie dorastającego psa. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się wraz z wiekiem. Świadomy opiekun powinien posiadać wiedzę na temat tego, jak karmić szczeniaka, aby zapewnić mu optymalne warunki rozwoju. Poznaj najważniejsze zalecenia dietetyków i zadbaj o zdrowie swojego pupila.
Karmienie szczeniaka – ile trwa okres szczenięcy?
Okres szczenięctwa to początkowa faza życia każdego czworonoga. Czas ten dzielimy na kilka okresów ze względu na fazy rozwoju:
- Okres neonatalny – od narodzin do dwóch tygodni życia
- Okres przejściowy – między drugim a trzecim/czwartym tygodniem życia
- Okres socjalizacji – między trzecim/czwartym a 12 tygodniem życia
- Okres młodzieńczy – od 12 tygodnia do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Niektóre źródła dzielą go na okres dorastania i dojrzewania.
- Okres dorosłości – od osiągnięcia dojrzałości płciowej
Każdy z tych okresów wymaga szczególnej troski i konkretnych działań ze strony opiekuna, aby zapewnić psu optymalne warunki rozwoju. Ważnym etapem związanym z odżywianiem jest okres socjalizacji. To właśnie wtedy należy rozpocząć karmienie szczeniaka dedykowaną karmą. Odpowiedź na pytanie, czym i jak często karmić szczeniaka, będzie się różnić w zależności od tego, na jakim etapie życia znajduje się pies.
Sprawdź także inne artykuły na temat prawidłowego żywienia psów:
- Jak często karmić psa? Dawkowanie karmy dla psa
- Najlepsza karma dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę?
- Zmiana karmy u psa. Wprowadzanie nowej karmy dla psa krok po kroku
Jak często karmić szczeniaka na kolejnych etapach rozwoju?
Karmienie szczeniaka we właściwy sposób to klucz do zdrowia w przyszłości. Częstotliwość podawania posiłków ma duże znaczenie szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Jak często karmić szczeniaka? Karmienie szczeniaka to przez pierwsze tygodnie zadanie matki. Jej mleko dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
Dopiero od około 8. tygodnia życia rolę przejmuje opiekun zwierzęcia. Okres ten nazywany jest również etapem odsadzenia od matki. To właśnie wtedy należy zacząć podawać psu pokarm stały. Początkowo dzienna dawka pokarmu powinna być podawana w 5-6 posiłkach.
Pozwoli to na uniknięcie problemów z układem trawiennym. Należy stopniowo zmniejszać częstotliwość posiłków. W 3 miesiącu życia zmniejszamy ilość posiłków do 4. Po 5 miesiącu można podzielić dzienną dawkę pokarmu na 3 porcje, podawane w równych odstępach. Natomiast po 7 miesiącu można podawać psu jedynie dwa posiłki w ciągu dnia.
Żywienie szczeniaka a zapotrzebowanie na energię
Prawidłowe karmienie szczeniaka to nie tylko częstotliwość. Ważna kwestią, która sprawia, że żywienie szczeniaka przebiega w prawidłowy sposób jest zapotrzebowanie energetyczne. Zmienia się ono wraz z wiekiem szczenięcia. Największe potrzeby metaboliczne przypadają na okres odsadzenia od matki.
Przyjmuje się, że dorastające psy potrzebują dwa razy więcej energii na kilogram masy ciała niż psy dorosłe, a zapotrzebowanie to zmniejsza się wraz z wiekiem szczenięcia. Pies, który waży już połowę spodziewanej wagi docelowej potrzebuje 1,6 razy więcej energii. Natomiast po osiągnięciu około 80 procent masy dorosłego zwierzęcia współczynnik ten zmniejsza się do 1,2. Ułatwieniem w obliczaniu ilości pożywienia są tabele umieszczane na opakowaniach karmy.
Czym karmić szczeniaka?
Karmienie szczeniaka to duże wyzwanie dla opiekunów zwierząt. Zadania nie ułatwia ilość karm dostępnych na rynku. Czym karmić szczeniaka, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój? Najważniejszy jest skład podawanej karmy. To od dobrze zbilansowanego składu zależy przyszłość szczenięcia. Co powinna zawierać karma przeznaczona dla szczeniąt?
- Prebiotyki wspierające pracę jelit.
- Witaminy i minerały.
- Wysoką zawartość zdrowego mięsa.
- Błonnik z warzyw i owoców.
Wszystkie karmy Moorland dla szczeniąt zostały oparte na powyższych składnikach, aby najlepiej zadbać o zdrowie Twojego pupila. Karma dla szczeniąt Fish&Lamb została oparta na jagnięcinie i kawałkach ryby. Natomiast Karma dla szczeniąt średnich ras i dużych Beef&Game to wysokiej jakości dziczyzna połączona z wołowiną oraz receptura dopasowana do potrzeb większych psów.
Karmienie szczeniaka a zapotrzebowanie na białko i tłuszcz
Właściwe żywienie szczeniaka to także zwracanie uwagi na białko i ilość tłuszczy znajdujących się w karmie. Według wytycznych FEDIAF:
- szczenięta w okresie późnego wzrostu >14 tygodnia życia potrzebują minimum 20% białka w suchej masie (czyli 50g/1000kcal),
- szczenięta młodsze < 14 tygodnia życia potrzebują minimum 25% białka w suchej masie (czyli 62,5g/1000kcal) - rekomendowany zakres 22-32% białka.
W przypadku tłuszczu minimalna zawartość w suchej masie powinna wynosić 8,5% (czyli 21,3g/1000kcal) niezależnie od wieku szczenięcia. Zalecany zakres tłuszczu w suchej masie po odsadzeniu do wieku dorosłego wynosi 10-25%.
Żywienie szczeniaka a dostarczanie składników mineralnych
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak karmić szczeniaka, nie sposób pominąć obecności składników mineralnych w diecie. Najważniejsze z nich: Wapń i fosfor wpływają na prawidłowy rozwój układu szkieletowego, który zmienia się niezwykle szybko w pierwszych miesiącach życia. Przyjmuje się, że u psów dużych ras karma powinna zawierać od 0,7 do 1,2% wapnia oraz od 0,6% do 1,1% fosforu. Zapotrzebowanie na wapń i fosfor u psów mniejszych ras wynosi kolejno: od 0,7% do 1,7% oraz od 0,6% do 1,3%. Wiąże się to z ich mniejszą wrażliwością na ilość składników mineralnych w diecie.
Podsumowanie: Dobierz najlepszy produkt dla swojego pupila
Żywienie szczeniaka to odpowiedzialne zadanie, dlatego przed wyborem karmy warto zdobyć wiedzę na temat tego zagadnienia. Opiekun świadomy czym karmić szczeniaka, może w pełni zadbać o jego przyszłość i prawidłowy rozwój. Dobrze zbilansowana karma to najlepsze rozwiązanie. Dzięki recepturom opracowanym przez psich dietetyków możesz mieć pewność, że żywienie szczeniaka będzie odbywało się w zgodzie ze zmieniającymi się potrzebami młodego organizmu.
Poznaj wszystkie karmy Moorland, które sprawiają, że właściwe żywienie szczeniaka jest niezwykle proste: Karmy dla szczeniąt klasy premium