
Nauka posłuszeństwa jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie pojawiają się przed każdym właścicielem czworonoga. To od prawidłowego przebiegu nauczania zależy bezpieczeństwo i przyszła relacja pupila z opiekunem. Zastanawiasz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa? Poznaj zalecenia ekspertów.
Trening psa – jak zacząć szkolenie?
Trening posłuszeństwa psa powinien być rozłożony na kilka etapów, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonego celu. Rozpoczynając trening psa, należy najpierw odpowiednio się do tego przygotować. Na co postawić w pierwszej kolejności? Trening psa, bez względu na rasę czy wiek, powinien rozpocząć się nauką skupiania uwagi. Jest to niezwykle ważne, jeśli chcesz wiedzieć, jak psa nauczyć posłuszeństwa. Dzięki umiejętności skupiania uwagi szkolenie będzie łatwiejsze, a pierwsze efekty pojawią się szybciej.
Przywołując psa imieniem, daj mu nagrodę za każdym razem, gdy choć na chwilę skupi wzrok na Tobie. Jest to niezwykle ważne również ze względów bezpieczeństwa. Ponadto zanim rozpoczniesz trening psa, zapewnij mu optymalne warunki do nauki. Wybierz miejsce pozbawione rozpraszających bodźców i takie, w którym czworonóg czuje się bezpiecznie.
Chcesz wiedzieć, jak zadbać o swojego pupila, sprawdź również artykuły:
Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Pozytywne metody
Niezwykle ważny jest sposób, w jaki przeprowadzany jest trening. Dla psa duże znaczenie ma podejście opiekuna. Zastraszanie czy zmuszanie siłą do posłuszeństwa jest nieskuteczne i może odnieść odwrotny skutek od zamierzonego. Takie zachowanie powoduje utratę zaufania, które bardzo trudno odbudować. Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Pozytywne metody oparte na nagradzaniu pożądanych zachowań to najlepsza droga do pełnego porozumienia pomiędzy opiekunem a zwierzęciem.
Za każdym razem, gdy pies wykona komendę nagradzaj jego zachowania w taki sposób, by wykonywanie danej czynności kojarzyło mu się z przyjemnością. Trening psów może być oparty na nagrodach w postaci jedzenia, pochwał czy wspólnej zabawy po wykonaniu zadania.
Trening posłuszeństwa psa a nagrody
Każdy pies jest inny, dlatego kluczową kwestią jest dopasowanie rodzaju nagrody do charakteru i upodobań pupila. Psy, które rozpiera energia, z pewnością będą usatysfakcjonowane, gdy w ramach nagrody będą mogły pobawić się ulubioną zabawką razem z opiekunem. Nagrodą może być także pochwała słowna czy pogłaskanie pupila. Największa popularnością cieszy się metoda nagradzania polegająca na podawaniu psu smakołyku za każdym razem, gdy poprawnie wykona zadanie.
Zanim rozpoczniesz trening psa, wypróbuj wszystkie dostępne metody, aby przekonać się, która najbardziej odpowiada Twojemu pupilowi. W razie potrzeby można je również połączyć.
Pomocnym urządzeniem może być na przykład kliker. To niewielkie urządzenie wydaje charakterystyczny dźwięk po naciśnięciu. Stosowany za każdym razem, gdy pies poczyni postępy w nauce szybko zacznie kojarzyć z nagrodą. Po naciśnięciu klikera należy podać psu smakołyk za wykonaną pracę. Dzięki temu po czasie nie trzeba będzie za każdym razem nagradzać psa jedzeniem. W niektórych podejściach wystarczy sam dźwięk klikera.
Nie wszystkie smaczki przypadną do gustu wybrednym psiakom. Zwróć jednak uwagę na ich skład! Jeśli zależy Ci, żeby Twój pies otrzymywał tylko pełnowartościowe pożywienie, możesz zdecydować się na podawane psu zwykłej karmy w formie nagrody.
Wypróbuj karmę premium od Moorland podczas ćwiczeń i zadbaj o zdrowie swojego pupila: Karma dla psa z dużą zawartością mięsa
5 zasad, jak psa nauczyć posłuszeństwa
Trening psów to niełatwe zadanie, dlatego wymaga cierpliwości i czasu ze strony właścicieli. W niektórych przypadkach niezbędne będzie skorzystanie z pomocy psiego behawiorysty, który wskaże dotychczas popełniane błędy i nauczy opiekuna komunikacji z pupilem. Warto najpierw jednak samemu spróbować nauczyć psa posłuszeństwa.
Wspólne spędzanie czasu na nauce pozwala na budowanie więzi, która będzie procentować w przyszłości. Trening psów może być satysfakcjonujący, wystarczy stosować się do kilku zaleceń. Zebraliśmy 5 najważniejszych zasad, które ułatwią naukę posłuszeństwa. Poznaj porady ekspertów.
1. Trening psów warto zacząć od wieku szczenięcego
Trening posłuszeństwa psa powinien rozpocząć się w wieku szczenięcym, aby był w pełni skuteczny. Istotną kwestią jest wiek pupila, który rozpoczyna trening. Dla psa w bardzo młodym wieku niektóre zadania mogą się okazać zbyt trudne do wykonania. Dlatego nauka powinna przebiegać stopniowo od pierwszych dni spędzonych w nowym domu.
- Trening czystości jest pierwszym z elementów poprawnie przeprowadzonej nauki posłuszeństwa. Między 8 a 12 tygodniem życia psy są szczepione przeciwko chorobom zakaźnym. W tym okresie szczeniak nie powinien wychodzić na zewnątrz, dlatego ważna jest nauka załatwiania się na przeznaczoną do tego celu matę. Dopiero po upływie dwóch tygodni zaleca się naukę załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz.
- Następnie można przystąpić do pierwszego punktu szkolenia, czyli skupianiu uwagi na właścicielu. Na początku może być to trudne, dlatego należy wykazać się dużą dozą cierpliwości.
- Kolejnym etapem jest nauka chodzenia na smyczy. Tutaj niezwykle przydatna jest umiejętność z poprzedniego punktu. Postaraj się skupić na sobie uwagę szczeniaka, jeśli będzie ciągnął i wyrywał się, możesz zastosować także metodę „drzewa”. Polega ona na przerywaniu spaceru do momentu, aż pies się nie uspokoi.
2. Konsekwencja, cierpliwość i spokój
Jak psa nauczyć posłuszeństwa? Przede wszystkim ze spokojem, cierpliwie i wytrwale. Pomimo tego, iż na początku możesz nie zauważać postępów w zachowaniu psa, nie zrażaj się. Niektóre zmiany nie są zauważalne od razu.
Konsekwentne ćwiczenie każdego dnia z pewnością w końcu przyniesie pożądane efekty. Staraj się poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie na naukę nowych zachowań i utrwalanie starych. W końcu to ćwiczenie czyni mistrza.
3. Rozpocznij trening psa od prostych ćwiczeń
Trening psa należy rozpocząć od najprostszych ćwiczeń. Dopiero po opanowaniu podstaw przyjdzie czas na bardziej wymagające zadania. Pozwoli to na uniknięcie frustracji i niezadowolenia, zarówno ze strony właściciela, jak i pupila. Intuicyjnymi komendami, które przychodzą psom z największej łatwości, są: siad, do mnie oraz leżeć. Po opanowaniu tych trzech pozycji można przystąpić do trudniejszych zadań.
4. Nie zmieniaj komend podczas treningu posłuszeństwa psa
Pies nie rozumie ludzkiego języka, dlatego musi nauczyć się znaczenia każdego wypowiadanego przez opiekuna słowa. Niezwykle ważne jest utrwalanie tylko jednej komendy przypisanej do danej czynności. Stosowanie zamiennie kilku słów wprowadza zamieszanie. Pies nie będzie w stanie zrozumieć, o jakie polecenie chodzi. Takie postępowanie znacznie wydłuża proces szkolenia. Wraz z jednym wypowiadanym słowem warto stosować także gesty, aby wzmocnić przekaz. Trening psa z wykorzystaniem powtarzających się gestów i słów jest przejrzysty oraz zrozumiały dla pupila.
5. Efektywny trening dla psa, czyli motywacja
Jak właściwie przeprowadzać trening? Dla psa najważniejsza jest motywacja. Nie ma się co dziwić. W końcu, dlaczego miałby wykonywać czynność, która nie sprawia mu radości i nie niesie ze sobą żadnych korzyści? Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu każdego szkolenia. Wypróbuj wszystkie dostępne metody nagradzania i stosuj tę, która najbardziej odpowiada Twojemu psu. Dzięki temu nauka posłuszeństwa będzie efektywna.
Podsumowanie: Pamiętaj, by po treningu zadbać o pożywny posiłek
Nauka posłuszeństwa to prawdziwe wyzwanie, jednak stosując się do powyższych wskazówek, o wiele łatwiej zaplanować skuteczny trening. Dla psa za każdym razem oznacza on duży wysiłek – zarówno intelektualny, jak i fizyczny. W okresie szkolenia niezwykle ważne jest więc dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych do psiego organizmu.
Właściwie karmiony pies będzie miał odpowiednią ilość energii i chęci do nauki. Karma o dużej zawartości mięsa, pełna warzyw i ziół niezbędnych dla prawidłowej pracy mózgu to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego pupila. Poznaj wszystkie karmy Moorland stworzone z myślą o wspieraniu psiego organizmu w codziennych wyzwaniach.
Karma Moorland dla szczeniąt została wzbogacona o dodatki dietetyczne pozytywnie wpływające na rozwój. Dzięki recepturze bogatej w witaminy z grupy B, wapń, cynk, selen oraz żelazo w pełni wspierają pracę narządów i pozwala na efektywną naukę.
Dowiedz się więcej o Fish&Lamb: https://moorland.pl/produkt/karma-dla-szczeniaka-fishlamb-3kg
Jesteś opiekunem psa o nieskończonych pokładach energii? W czasie intensywnego szkolenia postaw na karmę opartą na dziczyźnie i wołowinie, która pozwala na pełną regenerację po wysiłku.
Wypróbuj karmę dla psów o zwiększonej aktywności od Moorland: https://moorland.pl/produkt/karma-dla-aktywnego-psa-beefgame-12kg