
Każda zmiana w zachowaniu pupila może wzbudzać zaniepokojenie. Szczególnie wtedy, gdy pies nie chce jeść. Warto jednak wiedzieć, że brak apetytu może mieć różne przyczyny i to właśnie od nich powinna zależeć właściwa reakcja opiekuna. Poznaj najważniejsze informacje i wskazówki co robić, gdy pies nie chce jeść.
Dlaczego pies nie chce jeść?
Pierwszą myślą opiekunów, gdy pies nie chce jeść, jest zdrowie pupila. Rzeczywiście utrata apetytu może być objawem choroby. Szczególnie kiedy utrzymuje się dłużej niż jeden dzień. W takim przypadku należy udać się do lekarza weterynarii, aby zidentyfikował przyczynę jadłowstrętu. Najczęstsze przyczyny zdrowotne to:
- zatrucie,
- stany zapalne,
- choroby dziąseł, zębów, przełyku,
- choroby zakaźne,
- silny ból.
Jednak nie tylko problemy zdrowotne sprawiają, że pies nie chce jeść z miski. Jeśli wszystkie przyczyny chorobowe zostały wykluczone, oznacza to, że powód problemu jest inny.
Zbyt wysoka temperatura otoczenia, pogorszenie zmysłu węchu ze względu na wiek, a nawet nieodpowiednia miska może sprawić, że pies nie chce jeść karmy. Czasową utratę apetytu obserwuje się także u psów przekarmionych. Pupil, który spożył jednego dnia zbyt dużą ilość kalorii, kolejnego dnia może nie interesować się jedzeniem. Jest to związane z pochodzeniem tych zwierząt. Wilki po polowaniu najadają się do syta i mogą nie odczuwać głodu nawet przez kilkadziesiąt godzin.
Częste zmiany karmy, bez odpowiedniego wprowadzenia także mogą przyczynić się do utraty zainteresowania jedzeniem. Jeśli karma jest natychmiast zmieniana, gdy pies nie chce jej jeść, może uczyć to wybrzydzania.
Czasami natomiast podawane pożywienie jest po prostu niesmaczne lub nie pachnie zachęcająco, co skutecznie przyczynia się do tego, że pies nie chce jeść karmy. W takim przypadku należy stopniowo wprowadzić nowy, lepszej jakości produkt do diety.
Inne wskazówki na temat karmienia psów znajdziesz w poniższych artykułach:
- Dobra karma dla psów dużych ras – ranking
- Zmiana karmy u psa
- Wprowadzanie nowej karmy dla psa krok po kroku
- Jak często karmić psa? Dawkowanie karmy dla psa
Jak długo pies może nie jeść?
Jednodniowa głodówka nie powinna być powodem do zmartwień. Jednak jeśli pies nie chce jeść suchej karmy ani żadnego innego pożywienia przez dłuższy czas należy podjąć działanie. Niedostateczna ilość pożywienia wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia. Skutki niedożywienia odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Inne skutki niedożywienia to m.in.:
- matowa, wypadająca sierść,
- brak odporności na patogeny,
- spadek wydajności organizmu,
- brak siły do zabawy,
- widoczne żebra,
- zanik mięśni,
- problemy z poruszaniem się.
Nie wolno więc bagatelizować sytuacji, gdy pies nie chce jeść. Być może mamy do czynienia z psim niejadkiem, lecz istnieje szansa, że chwilowe niejedzenie zamieni się w poważny problem zdrowotny. Równie istotne, a nawet ważniejsze jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Nawet w czasie jednodniowej głodówki pies powinien przyjmować płyny. Jeśli nie chce pić wody, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który poda psu kroplówkę. Utrata nawet 10% wody z organizmu może prowadzić do śmierci.
Co zrobić, gdy pies nie chce jeść suchej karmy?
Pies nie chce jeść suchej karmy, jednocześnie zajadając się przysmakami lub mokrym pożywieniem? Sprawdź, co zrobić, aby przychylniej spojrzał na miskę wypełnioną suchą karmą. Przede wszystkim warto zastanowić się, z czego wynika niechęć psa. Należy najpierw wykluczyć przyczyny zdrowotne. Być może bolą go zęby, dziąsła lub ma jakieś uszkodzenia w jamie ustnej. W takim przypadku pies będzie chętniej jadł karmę mokrą.
Przyczyną może być także zmiana smaku karmy. Z powodu długiej ekspozycji na powietrze czy wilgoć. W takim przypadku karma może wywietrzeć lub spleśnieć, co z pewnością będzie wyczuwalne w smaku i zapachu karmy.
Pies nie chce jeść karmy? Przyczyną może być także niska jakość podawanego pożywienia.
Warto spróbować zachęcić psa do jedzenia, jeśli wszystkie powyższe przyczyny zostały wykluczone. Oto najpopularniejsze metody, co robić gdy pies nie chce jeść:
- podawanie karmy suchej wymieszanej z mokrą,
- uatrakcyjnienie posiłku (maty węchowe lub zabawki, w których można ukryć karmę),
- podawanie karmy suchej z odrobiną mięsa lub bulionu,
- karmienie psa o stałych porach i zwiększenie wysiłku w ciągu dnia.
Jeśli pomimo zastosowanych metod pies nadal nie chce jeść suchej karmy, należy stopniowo zmienić ją na bardziej odpowiednią dla pupila. Karma wysokiej jakości stworzona z myślą o psich upodobaniach, będzie odznaczała się doskonałym smakiem i zapachem. Warto najpierw kupić mniejsze opakowanie, aby przekonać się, czy będzie odpowiednia.
Poznaj karmy premium od Moorland: karmy z wysoką zawartością mięsa prosto z natury
Pies nie chce jeść z miski tylko z ręki
Zdarza się, że to nie rodzaj i jakość karmy jest problemem. Czasami pies nie chce jeść z miski. Natomiast karma podawana z ręki wydaje się smakować wybornie. Co może być przyczyną takiego zachowania?
Wynika ono głównie z błędów popełnionych przy socjalizacji, stałego dostępu do pokarmu, nudy lub naturalnej potrzeby zdobywania pożywienia. Jeśli pies nie chce jeść z miski tylko z ręki, należy podjąć kroki, aby nauczyć psa jedzenia w inny sposób. Nie tylko ze względu na niewygodę takiego rozwiązania. Jest to ważne na przykład w przypadku wyjazdu i tymczasowe oddanie psa pod opiekę kogoś innego.
Aby zachęcić psa do jedzenia z miski, warto wybrać takie naczynia, które zapewniają psu zabawę. W taki sposób proces karmienia zaspokaja psie instynkty i zapobiega nudzie. Na rynku dostępne są maty węchowe, miski z wypustkami utrudniające jedzenie oraz różne zabawki, w których można ukryć karmę.
Może czas na zmianę karmy?
Pies nie chce jeść karmy, pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek? To znak, że czas pozbyć się karmy podawanej do tej pory. Jeśli zależy Ci na karmie najwyższej jakości, postaw na naturalne składniki, wysoką zawartość mięsa oraz dodatki, które wesprą organizm Twojego czworonoga. Moorland to jedynie najlepsze składniki z głębi natury, zamknięte w smacznej formule, która przypadnie do gustu niemal każdemu psiakowi. Warto pamiętać, aby przy wyborze karmy kierować się indywidualnymi potrzebami czworonoga.
Pies nie chce jeść suchej karmy, a należy do psów o wysokiej aktywności fizycznej? Postaw na karmę dla dorosłego aktywnego psa Beef&Game - delikatne mięso z dzika w połączeniu z wołowiną i mieszanką ziół skusi nawet największego niejadka.
Karma dla szczeniaka średnich i dużych ras Beef&Game - sprawdzi się w przypadku szczeniąt, które potrzebują dużo witamin i zdrowych kalorii, aby mogły rozwijać się w prawidłowy sposób.
Karma dla psa o mniejszej aktywności lub seniora Turkey&Game&Duck - zapobiega otyłości i dostarcza składniki odżywcze niezbędne w przypadku starszych i mniej aktywnych psiaków.
Pies nie chce jeść suchej karmy? Możesz mieć pewność, że zmieni zdanie. Karmy Moorland dzięki zastosowaniu aromatycznych ziół oraz mięsa najwyższej jakości pachną i smakują niezwykle intensywnie.